Jaką rolę pełni biżuteria?

 ›  › Jaką rolę pełni biżuteria?

Pralnia chemiczna cennik Częstochowa

Jaką rolę pełni biżuteria?

Jaką rolę pełni biżuteria?

Poza jej niewątpliwą funkcją zdobniczą, biżuteria pełni od wieków również role symboliczną. Najlepszym przykładem symbolu jest królewska korona czy diadem. Wśród starożytnych symboli noszonych w formie biżuterii były również królewskie napierśniki. Starożytna Grecja czy Rzym również słynęły z symbolicznej formy określania przynależności do danej grupy społecznej. W Grecji taką biżuterią były kolczyki noszone przez osoby z bogatszych rodów.

W średniowiecznej Europie pierścień stał się symbolem przynależności do konkretnej grupy wpływów. Dzięki wyrytym na jego wierzchy insygniom można było w bardzo łatwy sposób odróżnić dostojników państwowych. Współcześnie biżuteria również pełni rolę symboliczną, przykładem może być noszony na serdecznym palcu pierścionek czy obrączka. W Indiach kobiety zamężne noszą specjalne bransolety.

Biżuteria w niektórych regionach świata służy poprawie wyglądu. Takie zastosowanie mają specjalne ozdobne kołnierze zakładane kobietom w egzotycznych plemionach aby wydłużyć im szyje. Kilkadziesiąt obręczy, które noszone są przez kobiety przez cały dzień niemalże od dzieciństwa przyczyniają się do wydłużenia ich szyj do nienaturalnej długości. Często biżuteria okazuje przynależność do pewnej grupy społecznej. Nawet współcześnie dzięki biżuterii umiemy ocenić czy dana osoba należy do jakiejś popkultury.

Użytkowa rola biżuterii odnosi się do tej części ozdób, które poza wyglądem oferują nam inne przydatne funkcje. Taką właśnie role pełnią współczesne zegarki. Większość z nich wykonana jest w niezwykle ciekawej formie i niejednokrotnie z drogich szlachetnych metali.

Współcześnie rola biżuterii sprowadza się nawet do inwestycji. Każdy zakup drogich kamieni złota czy
srebra stanowi bardzo dobrą lokatę kapitału, co daje biżuterii dodatkową niezwykle ważną funkcję.

Ciekawe wpisy związane z modą oraz urodą:

Jaką rolę pełni biżuteria? Reviewed by on sobota, 21 grudnia, 2019 .

Jaką rolę pełni biżuteria? Poza jej niewątpliwą funkcją zdobniczą, biżuteria pełni od wieków również role symboliczną. Najlepszym przykładem symbolu jest królewska korona czy diadem. Wśród starożytnych symboli noszonych w formie biżuterii były również królewskie napierśniki. Starożytna Grecja czy Rzym również słynęły z symbolicznej formy określania przynależności do danej grupy społecznej. W Grecji taką biżuterią były

ABOUT AUTHOR /